Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Telatynie bierze po raz drugi udział w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym „Drugie Życie Elektrośmieci”.
Celem konkursu jest podniesienie stanu świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym i zużytymi bateriami oraz zwiększenie poziomu zbiórki tego sprzętu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Organizatorem i Sponsorem Konkursu jest Europejska Platforma Recyklingu Polska Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA. oraz ERP Batteries Poland Sp. z o.o. Koordynatorem czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu jest Fundacja Zielony Horyzont. Konkurs współfinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz ERP Batteries.
Patroni merytoryczni: Minister Edukacji Narodowej, Ministerstwo Środowiska, Polski Komitet do spraw UNESCO
Na potrzeby konkursu w szkole powstał Zespół EKO Telatyn w składzie: Aleksandra Bil, Karolina Budzyńska, Barbara Ciećko(kapitan), Paulina Fronc, Aleksandra Golemba, Karolina Gryń, Jolanta Kawalec, Natalia Lizak, Wiktoria Miazga, Paulina Wandiuk pracujący pod kierunkiem p. Janiny Tuckiej.
Zespół będzie czuwał i monitorował realizację projektu zmierzającego do przybliżenia wiedzy na temat zużytych baterii i elektrośmieci, ich odzysku, upowszechnieniem wiedzy na temat prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym, elektronicznym i zużytymi bateriami oraz zbiórka ZSEE, zużytych baterii i przez to zmniejszenie obciążenia naszego ekosystemu.
Upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń związanych z bezmyślnym wyrzucaniem ZSEE i zużytych baterii w miejscach do tego nieprzeznaczonych, a także rozwijanie pożądanych i odpowiedzialnych zachowań w dużej mierze zależy od edukacji społeczeństwa. Edukacja dzieci i młodzieży szkolnej odgrywa tu kluczową rolę i to nie tylko w odniesieniu do tej właśnie grupy wiekowej, ale w podnoszeniu świadomości i informowaniu całego społeczeństwa. Nie od dziś bowiem wiadomo, że do dorosłych najlepiej dotrzeć poprzez ich dzieci, zwłaszcza gdy tematyka jest tak bardzo związana z rozwojem cywilizacyjnym jak właśnie problem elektroodpadów i baterii.
W poprzednim roku szkolnym szkoła zajęła II miejsce na szczeblu centralnym i otrzymała nagrodę w postaci sprzętu elektronicznego na kwotę około 20000 zł.