• a
  • b
  • c
  • d
  • e
  • f
  • g
Text size

Uroczystości rocznicowe w Poturzynie

b_200_0_16777215_00___images_phocagallery_2017_04_poturzyn2017_thumbs_phoca_thumb_l_dsc_0146.jpgPoturzyn to niewielka miejscowość położona nieomal na krańcach województwa lubelskiego, która obok w swej historii oprócz chwalebnych wydarzeń posiada także epizody bolesne i tragiczne, wywołujące zadumę nad losem mieszkańców tej ,,małej ojczyzny". Wiosną 2017 roku przypadła już 73 rocznica zbrodni ludobójstwa jakiej dokonali ukraińscy nacjonaliści z pod znaku OUN – UPA, na mieszkańcach Poturzyna i okolicznych miejscowości oraz uciekinierach z Wołynia. Uroczystości patriotyczne będące wyrazem pamięci o tragicznie pomordowanych odbyły się w niedzielę, 2 kwietnia 2017roku przy pomniku - mogile upamiętniającej te tragiczne wydarzenia historyczne. Siegając do przeszłości da się zauważyć, że wśród zbrodni XX wieku ta była wyjątkowa pod względem okrucieństwa – zabijano bowiem tylko i wyłącznie z powodu przynależnosci narodowej i wyznaniowej. W okresie od marca do czerwca 1944 roku ukraińscy nacjonaliści  z pod znaku OUN – UPA, w tym pododdziały SS – Galizien, w sposób niewiarygodnie bezwzględny i wręcz uwłaczający godności człowieka dokonali mordów na mieszkańcacg polskich wsi z powiatu tomaszowskiego. Zbrodnia w Poturzynie była jedną z najokrutniejszych. W przeciągu bowiem kilku dni na wieś Poturzyn dokonano dwukrotnej napaści – pierwszy raz 23 marca 1944 roku, gdzie zgineło podobno od 35 – 50 osób i 1 kwietnia 1944 roku, gdzie zamordowano 162 osoby. Trudna to karta historii, zwłaszcza dla strony ukraińskiej, gdy do głosu dochodzą siły wyraźnie negujące ukraińskie ludobójstwo a prawda historyczna bywa wyraźnie w ,,wygodny" sposób zacierana. O upamiętnienie pomordowanych osób oraz o obowiązek mówienia prawdy apelowała Wójt Gminy Telatyn Elżbieta Stąsiek – Witkowska w swym okolicznym przemówieniu podczas uroczystości ,,Wyciągajmy wnioski, uczmy historii i mówmy o prawdzie historycznej...Ci ludzie bowiem, oczekują na właściwe groby, na upamiętnienie, postawienie krzyży w miejscach kaźni, odnalezienie śladów ich życia, ocalenie nazwisk i imion, mają prawo do naszej pełnej pamięci o nich oraz do naszej modlitwy...Pielęgnujmy w sercach naszych pamięć o tych, którym odebrano prawo do życia tylko dlatego, że obłędna ideologia i ci, którzy ją tworzyli, uznali że ludzie ci nie powinni żyć, realizować swoich marzeń i budować współczesnego im świata."

            Organizatorem uroczystości, jakie miały miejsce w Poturzynie byli Wójt Gminy Telatyn, 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, Szkoła Podstawowa w Poturzynie oraz mieszkańcy wsi   Uroczystą Mszą Św. w intencji pomordowanych  odprawił ks. Stanisław Nazarczuk – kapelan Szpitala Niepublicznego w Zamościu w koncelebrze z proboszczem parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Nowosiółkach, ks. Proboszczem Jerzym Rzeszowskim. W uroczystości uczestniczył także ks. dziekan Krzysztof Soliło – proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Dołhobyczowie.

            W niedzielnej uroczystości udział wzięli: pan Jan Kowalczyk - Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Wójt Gminy Telatyn - Pani Elżbieta Stąsiek – Witkowska oraz  Radni Gminy Telatyn na czele z Przewodniczącym Rady Gminy panem Dariuszem Skwarkiem. Służby mundurowe reprezentowali: ppor. Piotr Wiśniewski,  st. kpr. Piotr Stafiński oraz pan Marek Maciejczyk z 2 Pułku Rozpoznawczego im. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, sierż.szt. SG Tomasz Szabelski z Placówki  Straży Granicznej w Chłopiatynie, sierż.szt. Marek Oberda z Placówki Straży Granicznej w Dołhobyczowie, kpt. Ryszard Neć - przedstawiciel Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lub., Gminny Komendant OSP gminy Telatyn druh Zbigniew Wrona wraz z jednostkami OSP z terenu gminy Telatyn, Henryk Szaruga - opiekun 19 DH Modrzewie im. 12 Pułku Ułanów Podolskich w Telatynie wraz z harcerzami oraz kombatanci: Genowefa Gwiazdowska, Stanisław Krzaczek,  Stanisław Wójcik z Światowego Związku Żołnierzy AK rejon Telatyn i pan Jan Suski ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Telatynie. Oprócz mieszkańców Poturzyna, w uroczystościach udział wzięli także mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz młodzież i dzieci ze szkół z terenu gminy Telatyn  Krótką część artystyczną – piosenki i wiersze przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Poturzynie: Dorota Lepionka, Piotr Wronka, Emilia Gala, Jakub Beń i Martyna Rybak. Okolicznościowy wiersz, napisany specjalnie w związku z uroczystosciami w Poturzynie przygotowała pani Wińczysława Bartecka – lokalna poetka, która swoją twórczością ubogaca gminne wydarzenia. Ceremoniał wojskowy ( Wojskowa Asysta Honorowa, Salwa honorowa) wykonała 6 kompania rozpoznawcza z  2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, pod dowództwem ppor. Damiana Brzęka. Apel Pamięci odczytał ppor. Piotr Wiśniewski. Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień, poszczególne delegacje złożyły wieńce.

Urząd Gminy Telatyn

ul. Fryderyka Chopina 10
22-652 Telatyn
NIP 921-13-72-720
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 84 66 13 110

 

Harmonogram odbioru odpadów z gminy Telatyn na rok 2018

logo

album 0001

Dzisiaj jest: 22 Lipiec 2018
Imieniny obchodzą: Maria, Magdalena, Wawrzyniec

Nieodpłatna Pomoc Prawna

bpp cr

bip.gif

mar.png

tl.gif

d.jpg

m.jpg

Licznik odwiedzin

Dzisiaj41
Wczoraj64
Tydzień597
Miesiąc2021
Wszystkie448827