• a
 • b
 • c
 • d
 • e
 • f
 • g
Text size

Chrońmy pszczoły!!! – Gmina Telatyn wśród Gmin przyjaznych pszczołom

pszczołaAlbert Einstein powiedział, że jeśli pszczoły wyginą, ludziom pozostaną zaledwie cztery lata życia. To bardzo apokaliptyczny scenariusz, aczkolwiek niestety dość prawdopodobny, gdyż według najnowszych doniesień, w Polsce co sekundę umiera aż 105 pszczół. Związek pomiędzy bytnością pszczół a losem człowieka wydawać by się mógł bardzo odległy, aczkolwiek to właśnie dzięki pszczołowatym i ich pracy, ludzkość zawdzięcza produkcję co najmniej 1/3 żywności. Dzięki temu, że jest ich tak dużo i są różnorodne mogą zapylać różne rośliny – to właśnie one już od wczesnej wiosny aż do jesieni oblatują sady, ogrody i plantacje. W konsekwencji oznacza to, że bez udziału pszczół wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozwijać a także dawać plonów. Pszczoły wywołują u ludzi różne reakcje, wiele bowiem boi się ich ukąszenia ale z reguły wszyscy darzą je sympatią, stawiając je za wzór pracowitości i sumienności. Również produkty pozyskiwane od pszczół, zarówno miód czy wosk mają szerokie zastosowanie zarówno w lecznictwie czy też kosmetyce.

 

Pierwsze masowe wymieranie pszczół zaobserwowano w Stanach Zjednoczonych w latach 60 – tych ubiegłego wieku. W 2006 – 2007 roku kryzys dotarł do Ameryki Północnej a rok później do Europy. W Polsce średnie straty wynoszą obecnie ok. 15 % rocznie aczkolwiek dane te ciągle się wahają – bo w niektórych i u niektórych pszczelarzy ginie nawet do 100% rodzin pszczelich. Teorie na temat ginięcia pszczół są różne – począwszy od różnorakich chorób, zarówno grzybiczych jak i wirusowych aż po dość nowe i tajemnicze zjawisko jakim jest CCD (colony collapse disorder), czyli zespół masowego ginięcia rodzin pszczelich, który  polega na nagłym znikaniu pszczół lotnych z rodzin pszczelich – owady wylatujące na pożytek, po prostu nie wracają do ula. To ostatnie zjawisko jest bardzo niebezpieczne i coraz częstsze. I to właśnie na jego temat istnieje wiele spekulacji – ale przede wszystkim przyczyn takiego stanu upatruje się w nieumiejętnym stosowaniu chemii w rolnictwie, a zwłaszcza neonikotynoidów. Środki ochrony roślin charakteryzują się toksycznością żołądkową ( zatrucie poprzez pobranie skażonego pyłku, spadzi lub wody), toksyczność kontaktową ( bezpośrednie zetknięcie się owada z substancją chemiczną) oraz toksycznością fumigacyjną ( zatrucie poprzez układ oddechowy). Dlatego też wykonawcy zabiegów chemicznych powinni zwrócić szczególną uwagę na toksyczność stosowanego środka oraz obowiązujący okres prewencji, czyli czas jaki musi upłynąć od zastosowania preparatu do momentu, kiedy nie będzie on już zagrażał. Jeśli ochrania się rośliny, które nie są jeszcze w fazie kwitnienia można wybrać środek o kilkudniowym okresie prewencji. Jeżeli jednak istnieje konieczność zastosowania środka na roślinach, które już zakwitły, bezwzględnie należy zastosować środek o okresie prewencji nie dłuższym jak 4-6 godzin. Ponadto zabieg należy wykonać wieczorem, po zakończeniu oblotu przez pszczoły i by użyty środek mógł się w godzinach nocnych dobrze rozłożyć. Olbrzymim błędem jest wykonywanie zabiegu we wczesnych godzinach rannych – pszczoły rozpoczynają bowiem odwiedzanie pól bardzo wcześnie i realnie nie ma możliwości, by okres prewencji upłynął przed ich wylotem z ula. Niestety wiele osób nie zważa na ostrzeżenia i zalecenia, mimo że etykiety na środkach ochrony roślin często zawierają stosowne ostrzeżenia.

Obowiązek właściwego postępowania regulowany jest przez odpowiednie przepisy prawne. Już w preambule Dyrektywy 91/414 Unii Europejskiej zapisano, że ,,ochrona zdrowia, ludzi, zwierząt i środowiska ma pierwszeństwo nad poprawą poziomu produkcji rolniczej”. W ramach tej ochrony należy chronić wszystkie gatunki zwierząt, również owady zapylające. Dodatkowe obostrzenia zostały zawarte w Strategii w sprawie stosowania pestycydów, jak również w zapisach Dyrektywy 2009/128/WE i Rozporządzeniu 1107/2009. W Polsce, podstawowym obowiązującym aktem prawnym, który reguluje działania w zakresie ochrony roślin jest ustawa z dnia 18 grudnia 2003 roku o ochronie roślin i towarzyszące jej rozporządzenia oraz niektóre rozporządzenia Ministra Zdrowia. Wszystkie te akty prawne odnoszą się przede wszystkim do ochrony pszczół w czasie zabiegów ochrony roślin. Ustawa wyraźnie nakłada na rolników bezwzględny wymóg używania środka chemicznego zgodnie z etykietą, która zawiera podstawowe ale jakże istotne informacje dotyczące toksyczności preparatu dla pszczół.

Dlatego też, mając na uwadze bezpieczeństwo owadów zapylających należy przestrzegać kilku ważnych i istotnych zasad:

 • Wykonuj zabiegi ochrony chemicznej tylko w przypadkach przekroczenia przez organizmy szkodliwe progów ekonomicznej szkodliwości.
 • Bezwzględnie przestrzegaj zapisów zawartych w etykiecie – instrukcji stosowania środków ochrony roślin.
 • Wiele kwitnących chwastów stanowi rośliny pożyteczne dla pszczół – wykonywane na nich zabiegi traktuj jak zabiegi w czasie kwitnienia uprawy; nie opryskuj roślin pokrytych spadzią.
 • Nie wykonuj zabiegów przy zbyt silnym wietrze, aby zapobiec przenoszeniu środka na inne, sąsiednie uprawy.
 • Właściwie dobieraj środki ochrony roślin, nie wykonuj zabiegów środkami bardzo toksycznymi i toksycznymi dla pszczół na uprawach kwitnących lub takich, których kwitnienie może rozpocząć się przed zakończeniem okresu prewencji.
 • Wszystkie zabiegi wykonuj wieczorem; uniknąć można wtedy kontaktu cieczy użytkowej z pszczołami, gdyż nawet oprysk wykonany bezpiecznymi środkami może doprowadzić do ich śmierci np. poprzez zlepienie im skrzydeł. Pszczoły, które przejmą zapach środka ochrony roślin, często nie są wpuszczane do ula lub zostają zażądlone przy wlocie do ula.
 • Zawsze informuj pszczelarzy o wykonywanych zabiegach ochrony roślin; dobra współpraca pozwoli nie tylko chronić pszczoły ale też przyczyni się do poprawy ilości i jakości uzyskanych plonów.
 • Stosuj zasady Kodeksu Dobrej Praktyki Rolniczej, przygotowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Ministerstwem Środowiska oraz Dobrej Praktyki Ochrony Roślin autorstwa Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy.
 • Wprowadzaj w swoim gospodarstwie integrowane technologie produkcji.

  

 

Urząd Gminy Telatyn

ul. Fryderyka Chopina 10
22-652 Telatyn
NIP 921-13-72-720
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 84 66 13 110

 

wybory samorzadowe 2018

Harmonogram odbioru odpadów z gminy Telatyn na rok 2018

logo

album 0001

Dzisiaj jest: 21 Sierpień 2018
Imieniny obchodzą: Joanna, Kazimiera, Franciszek

Nieodpłatna Pomoc Prawna

bpp cr

bip.gif

mar.png

tl.gif

d.jpg

m.jpg

Licznik odwiedzin

Dzisiaj84
Wczoraj127
Tydzień211
Miesiąc1792
Wszystkie451449