• a
  • b
  • c
  • d
  • e
  • f
  • g
Text size

Uroczystości patriotyczne w Posadowie

b_200_0_16777215_00___images_phocagallery_2017_06_posadow17_thumbs_phoca_thumb_l_dsc_0419.jpg,,Nas nie stanie, lecz Ty nie zginiesz. Pieśń Cię weźmie, legenda przechowa. Wichrem chwały w historię popłyniesz Armio Krajowa" –  tymi słowami wiersza partyzanckiego poety Zbigniewa Kabata rozpoczęła swe okolicznościowe przemówienie Wójt Gminy Telatyn Elżbieta Stąsiek – Witkowska, podczas uroczystości patriotycznych w Posadowie upamiętniających 73 rocznicę walk pod Posadowem, Rzeczycą i Żulicami jakie toczyły się w 1944 roku pomiędzy oddziałami Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich a oddziałami Ukraińskiej Powstańczej Armii. Odbyły się one dnia 11 czerwca br przy Mogile ku czci Poległych. Bolesna to rocznica, zwłaszcza dla tych, którzy w tym czasie stracili najbliższych. Jak podkreśliła Wójt Gminy Telatyn ,,Istotą uroczystości, jest nie tylko uroczyste uczczenie pamięci bohaterskich żołnierzy walczących z naporem i bezwzględnym  nacjonalizmem ukraińskim, ale nie mniej istotnym celem jest podtrzymywanie patriotyzmu wśród polskiego społeczeństwa, a zwłaszcza młodzieży (...) Jest to tym bardziej ważne w kontekście antypolskich wydarzeń na Ukrainie, gdzie do głosu doszły siły negujące zbrodnię wołyńską, a oficjalne organy i przedstawiciele państwa ukraińskiego relatywizują historię II wojny światowej."

Sięgając do historii możemy zauważyć, iż ludność Zamojszczyzny doświadczała w tym okresie wyjątkowo wielu krzywd i cierpień – raz ze strony Niemców, z drugiej zaś ze strony Ukraińców. Początek roku 1944 na terenach Polski wschodniej przyniósł wiele obaw i niepokojów zwłaszcza o to, by na Lubelszczyźnie nie powtórzyły się wydarzenia z Wołynia. Aby temu zapobiec, już w wiosennych miesiącach 1944roku nastąpiła koncentracja oddziałów żołnierzy obwodu AK Tomaszów Lub. - pierwszego pod dowództwem por. Zenona Jachymka ps. ,,Wiktor"    (1200 żołnierzy) i drugiego pod dowództwem por. Eugeniusza Siomy ps. ,,Lech" (800 żołnierzy) w lesie Lipowiec, koło Tyszowiec. Mieli oni za zadanie zapobiegać akcjom organizowanym przez UPA. Marcowe walki polsko–ukraińskie doprowadziły do zniszczenia wielu miejscowości. W wyniku tych działań cierpiała zarówno ludność polska jak i ukraińska. Walki toczyły się na odcinku Telatyn–Steniatyn–Posadów–Rokitno. Szczególnie zaciekłe toczyły się o kolonię posadowską, która przechodziła z rąk do rąk, pod Steniatynem oraz o wieś Żulice, której broniły polskie oddziały. W bitwie pod Telatynem, Żulicami, Steniatynem, Posadowem i Rokitnem brało udział około 1000 żołnierzy AK i BCH. Nie był to jednak koniec walk polsko – ukraińskich, mimo pozytywnych wieści zapowiadających klęskę hitlerowskich Niemiec. Początek kwietnia1944r. przyniósł kolejne nieszczęścia – nasiliły się bowiem ukraińskie ataki na polskie wsie, podczas których w bestialski sposób mordowano ludność i palono domostwa. Wymienić należy tutaj mord w Poturzynie, Łubczu, ataki na Podlodów, Żerniki czy też Rokitno. 1 czerwca 1944r. oddziały polskie zaczęły przygotowywać się do natarcia na odcinku Tyszowce – Łaszczów – Jarczów. Ich główne uderzenie miało być skierowane na istotne pozycje UPA – Ulhówek i Rzeczycę. W przeddzień bitwy pierwsze zgrupowania opuściły las tyszowiecki i ruszyły ku wsi Dąbrowa, której nie udało się jednak zdobyć. 2 czerwca 1944r. o godz. 2 w nocy pozostałe zgrupowania przystąpiły do ofensywy, rozpoczęła się największa na Zamojszczyźnie bitwa z wojskami liczebnie większej i lepiej uzbrojonej Ukraińskiej Powstańczej Armii. W bitwie pod Rzeczycą i Ulhówkiem oddziały polskie poniosły ciężkie straty. Do walk włączyło się bowiem lotnictwo niemieckie, które intensywnie bombardowało i ostrzeliwało oddziały polskie wzdłuż linii toczących się walk. Całodzienna krwawa bitwa zakończyła się w godzinach popołudniowych, niestety polskim zgrupowaniom nie udało się przełamać linii obronnych UPA. W czasie trwania bitwy spłonęły wsie: Posadów, Szlatyn, Łubcze, Żerniki, Rzeczyca, Podlodów, Zimno i część Ulhówka. W godzinach wieczornych polskie zgrupowania wycofały się na linię rzeki Huczwy. W walkach zginęło 71 żołnierzy AK i około 100 partyzantów zostało rannych.

Niedzielne uroczystości przy Mogile w Posadowskim lesie zgromadziły tych, którzy nie tylko chcieli uczcić pamięć tych, którzy walczyli o to, by Polska mogła zaistnieć jako wolny kraj, ale również tych, którzy w tym dniu wspominali najbliższych – poległych podczas walk 1944 roku. Oprócz mieszkańców Posadowa i okolicznych miejscowości w uroczystości uczestniczyli:  Starosta  Powiatu Tomaszowskiego pan Jan Kowalczyk, Wójt Gminy Telatyn - pani Elżbieta Stąsiek – Witkowska, Radni Gminy Telatyn na czele z Przewodniczącym Rady Gminy panem Dariuszem Skwarkiem oraz delegacja z Gminy Ulhówek: Wice Przewodniczący Rady Gminy pan Wiesław Cielica i sołtys miejscowości Rokitno pani Beata Kargol. Służby mundurowe reprezentowali: por. Damian Brzęk i st. sierż. Andrzej Leśko z 2 Pułku Rozpoznawczego im. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, mjr SG Grzegorz Buczek - Komendant Placówki Straży Granicznej w Chłopiatynie, kpt. Ryszard Neć z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lub., Gminny Komendant OSP gminy Telatyn druh Zbigniew Wrona wraz z jednostkami OSP z terenu gminy Telatyn, Henryk Szaruga - opiekun 19 DH Modrzewie im. 12 Pułku Ułanów Podolskich w Telatynie wraz z harcerzami oraz kombatanci: Stanisław Krzaczek, Stanisław Wójcik i Józef Magryta ze Światowego Związku Żołnierzy AK rejon Telatyn, Adam Hytryniewicz, Marian Maryńczak i Czesław Knap ze Światowego Związku Żołnierzy AK rejon Ulhówek i Łaszczów, pan Jan Suski ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Telatynie oraz pan Andrzej Pawełczuk  ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych rejon Łaszczów, Ulhówek i Tyszowce. W uroczystości wzięły również udział poczty sztandarowe: 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala”, Gimnazjum w Telatynie, Szkoły Podstawowej w Telatynie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej rejon Telatyn oraz rejon Ulhówek i Łaszczów, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych rejon Telatyn oraz rejon Łaszczów, Ulhówek i Tyszowce oraz OSP Telatyn I i OSP Posadów.

Mszę św. w intencji poległych odprawił ks. Grzegorz Hałas – proboszcz parafii pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Rzeplinie, który w kontekście obchodzonej w niedzielę uroczystości Trójcy Przenajświętszej nawoływał do jedności, pokoju, poszanowania drugiego człowieka, do wyciągnięcia właściwych wniosków z obchodzonej uroczystości patriotycznej, by ofiara tych, którzy zginęli nie poszła na marne. Krótką część artystyczną przygotowała młodzież z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Telatynie: Karolina Gryń, Weronika Ciećko, Eliza Romańczuk, Emilia Pryciuk, Izabela Matwiejczuk, Katarzyna Litkowiec i Daniel Rogulski. W ich wykonaniu można było usłyszeć piosenki: ,,Dziś idę walczyć mamo” i ,,Ciszę – Modlitwę Katyńską” oraz wiersze: ,,Flaga” i ,,Katyń”. Ceremoniał wojskowy (warta przy Mogile ku czci Poległych, salwa honorowa oraz wojskową asystę honorową wystawili żołnierze z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” na czele z dowódcą por. Kamilem Chrzanem. Apel Pamięci odczytał por. Damian Brzęk. Po wygłoszeniu okolicznościowych przemówień, poszczególne delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.

Organizatorem Uroczystości byli: Wójt Gminy Telatyn, 2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy im. mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz mieszkańcy wsi Posadów.

Urząd Gminy Telatyn

ul. Fryderyka Chopina 10
22-652 Telatyn
NIP 921-13-72-720
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 84 66 13 110

 

wybory samorzadowe 2018

Harmonogram odbioru odpadów z gminy Telatyn na rok 2018

logo

album 0001

Dzisiaj jest: 16 Sierpień 2018
Imieniny obchodzą: Nora, Joachim, Roch

Nieodpłatna Pomoc Prawna

bpp cr

Licznik odwiedzin

Dzisiaj90
Wczoraj100
Tydzień339
Miesiąc1234
Wszystkie450891